خط سوم

کرانه گمنام - وب نوشته های فربد نیک اقبالی

فرهنگ و ادبیات 3 - رقص لری
ساعت ۱:۱٩ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱ امرداد ۱۳٩۱   کلمات کلیدی: فرهنگ و ادبیات ،رقص لری ،کهگیلویه و بویراحمد ،قوم لر

فرهنگ و ادبیات قوم لر 3

رقص لری

کهگیلویه و بویراحمد

فرهنگ و ادبیات قوم لر 3  , رقص لری  

در استان کهگیلویه و بویراحمد مردان و زنان پایبند به فرهنگ و اصول قومی و عشایری خود به مانند دیگر بخش های قوم بزرگ لر از ویژگیهای فرهنگی و اجتماعی خاصی تبعیت می کنند ، که این نمودهای فرهنگ قومی از ریشه مشترک ، تنومند و دیرین فرهنگ قوم بزرگ لر هستند. یکی از این مقولات رقص و حرکات موزون در نزد لرهای کهگیلویه و بویراحمد است. رقص چوب بازی مردان و نیز رقص دستمال بازی زنان در بین مردمان سرزمین چهارفصل کهگیلویه وبویراحمد متداول است.


 
دانلود کتاب های الکترونیک 2
ساعت ٩:٢٠ ‎ب.ظ روز شنبه ۳۱ تیر ۱۳٩۱   کلمات کلیدی: دانلود کتاب الکترونیک ،دانلود رایگان ،خط سوم ،روانشناسی موفقیت

دانلود کتاب های الکترونیک 2

دانلود کتاب های الکترونیک 2

در این پست سری دوم از کتاب های الکترونیک،کتابخانه خط سوم را برای دانلود رایگان در اختیار بازدیدکنندگان و کاربران عزیز و گرامی قرار میدهیم.این گروه از کتابها در دسته روانشناسی موفقیت قرار دارند.

 " برای دانلود کتاب ها به ادامه نوشتار مراجعه فرمایید..."

دانلود رایگان کتاب الکترونیکی برای مطالعه کتاب های این مجموعه که در قالب PDF هستند ، نیاز به نرم افزار Adobe Reader می باشد.


 
سیرتحولات آموزش و پرورش در کهگیلویه و بویراحمد
ساعت ٢:۱٦ ‎ب.ظ روز جمعه ۳٠ تیر ۱۳٩۱   کلمات کلیدی: کهگیلویه و بویراحمد ،ملاقباد سی سختی ،آموزش و پرورش ،قوم لر

سیرتحولات آموزش و پرورش در کهگیلویه و بویراحمد

سیرتحولات آموزش و پرورش در کهگیلویه و بویراحمد , آموزش عشایری

آموزش و پرورش یا به تعبیر گذشته (اداره فرهنگ)،نخستین و قدیمیترین نهاد شکل گرفته پس از  پاسگاه های ژاندارمری ، در کهگیلویه و بویراحمد بوده است.نهاد آموزش و پرورش در ابتدا به نام "مکتب خانه" یا "خانه ملا" معروف بود.مدت زمان تحصیل در مکتب خانه، حداکثر 2 سال بوده است.خواندن و  فراگیری 2 جزء قرآن و نیز یادگیری الفبا زبان فارسی نتیجه تحصیل در مکتب خانه و از ویژگیهای آن محسوب می شد.

در این سیستم هیچگونه گواهی آموزشی به فرد مکتب رو داده نمیشد.با این وجود فارغ التحصیل مکتبی که 2 جزء قرآن یا شاهنامه فردوسی و دیوان حافظ و یا بخش خسرو شیرین ، نظامی گنجوی ، فلک ناز و یا  امیرارسلان نامدار را خوانده بود،سواد و تحصیل وی تکمیل محسوب می گردید و از قرب و منزلت فراوان  برخوردار می شد و کلمه ملا به پیشوند نام او اطلاق می گشت.

سیرتحولات آموزش و پرورش در کهگیلویه و بویراحمد


 
فرهنگ و ادبیات 2 - شعر لری
ساعت ۱٢:۱٥ ‎ب.ظ روز جمعه ۳٠ تیر ۱۳٩۱   کلمات کلیدی: فرهنگ و ادبیات ،شعر لری ،قوم لر ،کهگیلویه و بویراحمد

فرهنگ و ادبیات قوم لر 2

شعر لری

کهگیلویه و بویراحمد

فرهنگ و ادبیات قوم لر , شعر لری , استان کهگیلویه و بویراحمد

در نوشتار پیشین به گویش لری مردمان استان کهگیلویه و بویراحمد پرداختیم .اینک در دنباله مبحث فرهنگ قوم لر به جلوه های دیگری از فرهنگ و ادبیات قوم لر در کهگیلویه و بو یراحمد می پردازیم ، چون ادبیات و شعر ، موسیقی و رقص محلی ، باورها و پندارها و ... و بدینگونه زوایای ناشناخته دیگری از هویت و موجودیت قوم لر را تبیین نموده و با بسط مباحث نظری آن این قوم بزرگ و اصیل را که ریشه هایی به استواری دنا دارند را بیشتر و بهتر از پیش میشناسیم و می شناسانیم.

شعر: اشعار لری این سامان دارای وزن و بدون قافیه بوده و به ندرت دارای ردیف هستند. روح میهن دوستی و سلحشوری در قالب حماسی در سروده ها و ترانه ها موج می زند. اشعار این دیار به گونه انواع سروده های  آهنگین نماد و نمود ذوق و احساسات پاک مردمان این سرزمین و تبلور عشق،احساسات،آرا و نگرش،سبک زندگی،باورها و پندارها وآداب و رسوم این قوم اصیل هستند.شعر لری شامل انواع سروده های آهنگین زیر می باشد.﴿بلال بلال - داینی - سرو - شروه - گو کرو - یار یار - پی کلی یا سر کلی .


 
فرهنگ و ادبیات 1 - گویش لری
ساعت ۱۱:٤٩ ‎ق.ظ روز جمعه ۳٠ تیر ۱۳٩۱   کلمات کلیدی: فرهنگ و ادبیات ،گویش لری ،شعر لری ،کهگیلویه و بویراحمد

فرهنگ و ادبیات قوم لر 1

گویش لری

کهگیلویه و بویراحمد

فرهنگ و ادبیات قوم لر , گویش لری , کهگیلویه و بویراحمد

طی دوران های متمادی مردان و زنان،مردمان سلسله ناگسستنی از مقوله ای بزرگتر و برتر به نام ملت دستاوردهای بزرگ معنوی و میراث این ناگسستنی سلسله را پاس داشته،پرورانده، وبه نسل های پس از خود منتقل می کنند تا هویت تاریخی و اجتماعی را که ثمره کوششهای نسل هاست و بیانگر بستر پرورش و خاستگاه آرا و اندیشه ها و آمال یک ملت،در گذر زمان حفظ کرده  وبه آینده بسپارند.این میراث معنوی همان فرهنگ یک ملت است که در حوزه های مختلف متبلور  میگردد.یکی از این بسترهای تبلور میراث معنوی نسلها زبان و ادبیات یک ملت و قوم است.       

زبان و گویش و ادبیات مردمان استان کهگیلویه و بویراحمد (قوم لر ) خود وابسته به زبان و ادبیات  فارسی و بخشی از فرهنگ ملت ایران وگستره عظیم نفوذ و تاثیر فرهنگ پارسی و زبان فارسی  است.زبان و ادب فارسی درگذر تاریخ وبه رغم هجمه های بسیار و دسیسه و تهاجمات انیران  همواره سبب پایداری وغلبه معنوی ایرانیان در برابر اعراب، ترک ها،مغولها و پیشروان تمدن هلنی  شده است و زیبایی ،تازگی، نشاط، شیوایی و زایندگی خود را حفظ کرده است.از این دیدگاه قوم لر همانند دیگر ایرانیان زبان کهن خویش را نگهداری کرده اند.


 
دانلود کتاب های الکترونیک 1
ساعت ۱:۱٧ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢٩ تیر ۱۳٩۱   کلمات کلیدی: دانلود کتاب الکترونیک ،دانلود رایگان ،خط سوم

دانلود کتاب های الکترونیک 1

دانلود رایگان کتاب الکترونیکی 1

سلام و درود

در مدت بیش از 7 سال حضور و فعالیت در دنیای مجازی موفق شدم بیش از 180000 عنوان کتاب الکترونیک در موضوعات متعدد و متنوع تهیه و جمع آوری کنم.

حجم فایل های این مجموعه بیش از 124 گیگابایت می باشد.برخی از این کتاب ها بسیار کمیاب و یا نایاب می باشند.از این پس هر از چندی جند عنوان از این کتاب های الکترونیک را تحت عنوان کتابخانه الکترونیک خط سوم جهت دریافت و دانلود رایگان کاربران و بازدید کنندگان گرامی و عزیز وبلاگ خط سوم ارایه میکنم.

در این نوشتار گروه اول از این کتاب ها به شرح زیر تقدیم می گردد.

 " برای دانلود کتاب ها به ادامه نوشتار مراجعه فرمایید..."

دانلود رایگان کتاب الکترونیکی برای مطالعه کتاب های این مجموعه که در قالب PDF هستند ، نیاز به نرم افزار Adobe Reader می باشد.


 
ملاقباد سی سختی (نیک اقبالی)
ساعت ٢:٢٠ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٧ تیر ۱۳٩۱   کلمات کلیدی: ملاقباد سی سختی ،کهگیلویه و بویراحمد ،سی سخت ،آموزش و پرورش

ملا قباد سی سختی (نیک اقبال)

ملاقباد سی سختی

یکی از چهره های شاخص،برجسته و ماندگار استان کهگیلویه و بویر احمد که مایه مباهات و خرسندی مردمان بزرگوار این خطه میباشد ملاقباد سی سختی (نیک اقبال) است.این دلیر مرد آزاده و آگاه در طول زندگانی ۸۰ ساله خویش بانی خیر و برکات فراوان برای مردمان این سرزمین عزیز بوده است.ملا قباد سی سختی فرزند ملا محمد قلی،فردی فرهنگی ،خیر،علاقه مند به سوادآموزی و عمران و آبادانی بوده است.ایشان بانی شهر سی سخت بوده و علاقه مندی وی به فرهنگ سبب شد تا از دولت وقت درخواست معلم کند و اولین کسی باشد که مدرسه ای به سبک سنتی در منطقه بسازد و برای علاقه مندان به علم و دانش کلاس درس دایر کند.

ملاقباد سی سختی خان سی سخت و بنیانگذار نخستین کلاس درس در کهگیلویه و بویراحمد

پس از جنگ تامرادی در زمان حکومت رضا شاه پهلوی ، ملاقباد سی سختی به همراه سایر خوانین و کدخدایان منطقه به تهران تبعید شدند.پس از ارسال گزارش سرهنگ جهانبانی به شاه در خصوص اقدامات عمرانی و آبادگری ملاقباد و اینکه توسط ملاقباد مکتب خانه،مسجد،حمام عمومی،باغات پر ثمر و آباد و ... در سی سخت ایجاد شده است،ایشان مشمول عفو گردید.رضاشاه به هریک از خوانین و کدخدایان یک قبضه تفنگ بعنوان هدیه وخلعت اهدا نمود. دراین میان ملاقباد سی سختی درخواست نمود تا به جای تفنگ دولت معلمی را همراه وی به سی سخت بفرستد تا در آنجا کلاس درس دایر کند.و بدینگونه اولین مدرسه دولتی در سال ۱۳۰۷ توسط ملاقباد  در سی سخت دایر شد. نخستین معلم این مدرسه که از تهران به همراه ملاقباد به سی سخت آمد فردی بود به نام رجبعلی مجیدی.

ملاقباد سی سختی

داستان جنگ این رادمرد آزاده ،مدبر و سیاستمدار با کریم خان بویراحمدی از فصول مهم و نیز درخشان زندگی ایشان می باشدکه به تفصیل در صفحات ۲۴۵ و ۲۴۶ و ۲۴۷ کتاب تاریخ سیاسی کهگیلویه،تالیف سید مصطفی تقوی مقدم ـآمده است.

پس از ایشان نوه پسری وی ملاعلی آقا نیک اقبالی کدخدای سی سخت گردید و اداره آن خطه را عهده دار شد.

ملاعلی آقا نیک اقبالی ,  کدخدای سی سخت

 ملا علی آقا نیک اقبالی ، کدخدای سی سخت

وبلاگ خط سوم این مظلب پیش از این در تاریخ شنبه، ٢۶ اسفند ۱۳۸۵ در وبلاگ قدیمی اینجانب (کرانه گمنام) منتشر گردیده بود.


 
هویت
ساعت ۱٢:٢٧ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٧ تیر ۱۳٩۱   کلمات کلیدی: قوم لر ،هویت ،فربد نیک اقبالی ،خط سوم

هویت

او که هویت نخستین و ریشه های خویش را باز نشناسد آینده ای استوار نخواهد داشت و انسان بی آینده سرانجام به هر یوغی,گردن خواهد نهاد.لـــر هستم و به لر بودن خود فخر میفروشم .

 هویت

دودمانی که بزرگان و ریش سفیدانش خوار باشند،به کالبد بی جانی ماند که خوراک جانوران دیگر شود .

از آه و نفرین بزرگان و ریش سفیدان هر ایلی باید ترسید .

گِره های که به هزار نامه دادگستری باز نمیشود،به یک نگاه و یا ندای ریش سفیدی گشاده میگردد.

اندیشه و سخن ریش سفیدان برآیند بردباری،مردمداری و سرد و گرم چشیدگی روزگار است.

ریش سفید داراترین به اندیشه است نه به دارایی و اندوخته .آنانکه تیشه به ریشه بزرگان و ریش سفیدان میزنند خود و فرزندانشان را بی پناه خواهند ساخت .

خموشی ریش سفیدان هم پندآموز است .


 
باز چون ققنوس روییدیم ز خویش ... !
ساعت ۱٢:۱٢ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٧ تیر ۱۳٩۱   کلمات کلیدی: کرانه گمنام ،فربد نیک اقبالی ،خط سوم ،قوم لر

باز چون ققنوس روییدیم ز خویش ... !

سلام و درودی دوباره

یاد دارم نخستین وبلاگم رابا عنوان کرانه گمنام در روز  دوشنبه،۳٠ بهمن ۱۳۸۵ با نوشتن مطلب زیر به عنوان هدفم آغاز کردم.

"تلاش بر این دارم تا سرزمین چهار فصل،استان کهگیلویه و بویراحمد،کرانه گمنام در ایران عزیزمان مهد مردمانی بافرهنگ و دلیر را به لحاظ تاریخی،فرهنگی،اجتمایی و اقلیمی به شما عزیزان معرفی نمایم تاخاکستر سده ها نامهربانیها و گمنامی را از چهره سرزمین آریوبرزن ها بزداییم."

باز چون ققنوس روییدیم ز خویش

از فرهنگ ، ادبیات ، تاریخ ، هویت ، آداب و رسوم مردمان نیک شرست سرزمینی که آنروزها کرانه ای گمنام از مام میهن بود نوشتم. از دردها و دغدغه ها ، از گدشته تا چراغی باشد فراسوی راه آیندگان.

آنروزها کهگیلویه و بویراحمد در ورای سده ها نامهربانی همچنان کرانه ای گمنام بود.آنروز که وبلاگنویسی را در وبلاگ کرانه گمنام آغاز کردم با جستجوی در وب دریافتم که تنها دو سایت رسمی دولتی و چند وبلاگ از وبلاگنویسان جوان استان و یک عکس از گل لاله واژگون و نیز تالار گفتگوی استان ک.ب ، همه محتوایی را تشکیل میدادند که دربرگیرنده تاریخ و هویت و آداب و رسوم و ادبیات و شعر و .... مردمان سرفراز کرانه گمنام بود.

وبلاگ نویسان معدود استان و سایت های دولتی هم بیشتر به مطالب سیاسی و ... پرداخته بودند و کمتر از داشته های مردمان دلیر و شریف ایل می نوشتند.

رابطه ام را با وبلاگنویسان قوم لر در استان و سایر مناطق لرنشین از سرگرفته و توسعه دادم. سعی کردم همه را همسو در نشر فرهنگ و هویت ایلم و قوم لر همراه سازم.وبلاگنویسان و وبلاگ های جدیدی پا به عرصه نهادند مجموعه وبسایتهای اینترنتی فرزند دنا را تاسیس کردیم و آن شد که کرانه گمنام ، نام آور تر از همیشه و پویاتر از دیروز و امروز به همت وبلاگنویسان و فرزندان اصیل ایل و قوم لر پونان ستاره ای در اسمان فرهنگ رخشای ایران زمین درخشید.

پس از چند سال فعالیت به یکباره اغلب وبلاگ ها و وبسایت ها و از جمله چند وبلاگ و وبسایت اینجانب مسدود شدند.(چیزترینگ شدند).

مدتی وبلاگنویسی را رها کردم.اما همچنان در جهان مجازی و جوامع مجازی حضور داشتم.به مرور متوجه شدم پس از آن یورش به محتوای اصیل وب فارسی ، سایت ها و وبلاگ هایی جای ما را میگیرند و متولد میشوند.

خوشحال و سرمست شدم . اما دیری نپایید که با دیدن مطالب و نوشتارهایشان دریافتم اغلب به مثابه نشریات زرد قلم به مزدند. بی ارزش ، بی محتوا ، دروغ و جعل و قلب می نویسند.خوبی و بدی ، خدمت و خیانت ، شرافت و بی ریشه گی را به جای یکدیگر جا میزنند.

تصمیم گرفتم و باز شروع به نوشتن کردم.صمیمانه دست وبلاگنویسان اصیل و دلیر و شریف و اهل قلم ، که هنوز از آن دوران باقی مانده اند را میفشارم و چشم یاری و همراهی دارم.

وبلاگ خط سوم

در وبلاگ جدیدم (خط سوم) هم از ایل و قوم و لر می نویسم و هم از ایران و هم از انسان.

هم از درد و از رنج . هم از امید و آرزو.

هم از گذشته و نیاکان ، هم از کنون و هم از فرداها و آیندگان.

هم از تاریخ و فرهنگ ، ادبیات و شعر ، فلسفه ، اجتماع ، موسیقی و روح و روان ، آداب و رسوم و سنن ، انسان و خدا و آزادی ، موفقیت و ذهن.

هم از فبزیک و ریاضی ، هندسه و ستاره شناسی و نجوم. از طبیعت و از ماورای آن.

از دلم.

از خط سوم .

 

   ... آن خطاط ،

   سه گونه خط نوشتی:

   - یکی او خواندی ، لاغیر !

                 - یکی را ، هم او خواندی ،

                   هم غیر !

         - یکی ، نه او خواندی ، نه غیر او !

آن خط سوم منم !...

                    " شمس تبریزی"