خط سوم

کرانه گمنام - وب نوشته های فربد نیک اقبالی

باز چون ققنوس روییدیم ز خویش ... !
ساعت ۱٢:۱٢ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٧ تیر ۱۳٩۱   کلمات کلیدی: کرانه گمنام ،فربد نیک اقبالی ،خط سوم ،قوم لر

باز چون ققنوس روییدیم ز خویش ... !

سلام و درودی دوباره

یاد دارم نخستین وبلاگم رابا عنوان کرانه گمنام در روز  دوشنبه،۳٠ بهمن ۱۳۸۵ با نوشتن مطلب زیر به عنوان هدفم آغاز کردم.

"تلاش بر این دارم تا سرزمین چهار فصل،استان کهگیلویه و بویراحمد،کرانه گمنام در ایران عزیزمان مهد مردمانی بافرهنگ و دلیر را به لحاظ تاریخی،فرهنگی،اجتمایی و اقلیمی به شما عزیزان معرفی نمایم تاخاکستر سده ها نامهربانیها و گمنامی را از چهره سرزمین آریوبرزن ها بزداییم."

باز چون ققنوس روییدیم ز خویش

از فرهنگ ، ادبیات ، تاریخ ، هویت ، آداب و رسوم مردمان نیک شرست سرزمینی که آنروزها کرانه ای گمنام از مام میهن بود نوشتم. از دردها و دغدغه ها ، از گدشته تا چراغی باشد فراسوی راه آیندگان.

آنروزها کهگیلویه و بویراحمد در ورای سده ها نامهربانی همچنان کرانه ای گمنام بود.آنروز که وبلاگنویسی را در وبلاگ کرانه گمنام آغاز کردم با جستجوی در وب دریافتم که تنها دو سایت رسمی دولتی و چند وبلاگ از وبلاگنویسان جوان استان و یک عکس از گل لاله واژگون و نیز تالار گفتگوی استان ک.ب ، همه محتوایی را تشکیل میدادند که دربرگیرنده تاریخ و هویت و آداب و رسوم و ادبیات و شعر و .... مردمان سرفراز کرانه گمنام بود.

وبلاگ نویسان معدود استان و سایت های دولتی هم بیشتر به مطالب سیاسی و ... پرداخته بودند و کمتر از داشته های مردمان دلیر و شریف ایل می نوشتند.

رابطه ام را با وبلاگنویسان قوم لر در استان و سایر مناطق لرنشین از سرگرفته و توسعه دادم. سعی کردم همه را همسو در نشر فرهنگ و هویت ایلم و قوم لر همراه سازم.وبلاگنویسان و وبلاگ های جدیدی پا به عرصه نهادند مجموعه وبسایتهای اینترنتی فرزند دنا را تاسیس کردیم و آن شد که کرانه گمنام ، نام آور تر از همیشه و پویاتر از دیروز و امروز به همت وبلاگنویسان و فرزندان اصیل ایل و قوم لر پونان ستاره ای در اسمان فرهنگ رخشای ایران زمین درخشید.

پس از چند سال فعالیت به یکباره اغلب وبلاگ ها و وبسایت ها و از جمله چند وبلاگ و وبسایت اینجانب مسدود شدند.(چیزترینگ شدند).

مدتی وبلاگنویسی را رها کردم.اما همچنان در جهان مجازی و جوامع مجازی حضور داشتم.به مرور متوجه شدم پس از آن یورش به محتوای اصیل وب فارسی ، سایت ها و وبلاگ هایی جای ما را میگیرند و متولد میشوند.

خوشحال و سرمست شدم . اما دیری نپایید که با دیدن مطالب و نوشتارهایشان دریافتم اغلب به مثابه نشریات زرد قلم به مزدند. بی ارزش ، بی محتوا ، دروغ و جعل و قلب می نویسند.خوبی و بدی ، خدمت و خیانت ، شرافت و بی ریشه گی را به جای یکدیگر جا میزنند.

تصمیم گرفتم و باز شروع به نوشتن کردم.صمیمانه دست وبلاگنویسان اصیل و دلیر و شریف و اهل قلم ، که هنوز از آن دوران باقی مانده اند را میفشارم و چشم یاری و همراهی دارم.

وبلاگ خط سوم

در وبلاگ جدیدم (خط سوم) هم از ایل و قوم و لر می نویسم و هم از ایران و هم از انسان.

هم از درد و از رنج . هم از امید و آرزو.

هم از گذشته و نیاکان ، هم از کنون و هم از فرداها و آیندگان.

هم از تاریخ و فرهنگ ، ادبیات و شعر ، فلسفه ، اجتماع ، موسیقی و روح و روان ، آداب و رسوم و سنن ، انسان و خدا و آزادی ، موفقیت و ذهن.

هم از فبزیک و ریاضی ، هندسه و ستاره شناسی و نجوم. از طبیعت و از ماورای آن.

از دلم.

از خط سوم .

 

   ... آن خطاط ،

   سه گونه خط نوشتی:

   - یکی او خواندی ، لاغیر !

                 - یکی را ، هم او خواندی ،

                   هم غیر !

         - یکی ، نه او خواندی ، نه غیر او !

آن خط سوم منم !...

                    " شمس تبریزی"