خط سوم

کرانه گمنام - وب نوشته های فربد نیک اقبالی

ملاقباد سی سختی (نیک اقبالی)
ساعت ٢:٢٠ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٧ تیر ۱۳٩۱   کلمات کلیدی: ملاقباد سی سختی ،کهگیلویه و بویراحمد ،سی سخت ،آموزش و پرورش

ملا قباد سی سختی (نیک اقبال)

ملاقباد سی سختی

یکی از چهره های شاخص،برجسته و ماندگار استان کهگیلویه و بویر احمد که مایه مباهات و خرسندی مردمان بزرگوار این خطه میباشد ملاقباد سی سختی (نیک اقبال) است.این دلیر مرد آزاده و آگاه در طول زندگانی ۸۰ ساله خویش بانی خیر و برکات فراوان برای مردمان این سرزمین عزیز بوده است.ملا قباد سی سختی فرزند ملا محمد قلی،فردی فرهنگی ،خیر،علاقه مند به سوادآموزی و عمران و آبادانی بوده است.ایشان بانی شهر سی سخت بوده و علاقه مندی وی به فرهنگ سبب شد تا از دولت وقت درخواست معلم کند و اولین کسی باشد که مدرسه ای به سبک سنتی در منطقه بسازد و برای علاقه مندان به علم و دانش کلاس درس دایر کند.

ملاقباد سی سختی خان سی سخت و بنیانگذار نخستین کلاس درس در کهگیلویه و بویراحمد

پس از جنگ تامرادی در زمان حکومت رضا شاه پهلوی ، ملاقباد سی سختی به همراه سایر خوانین و کدخدایان منطقه به تهران تبعید شدند.پس از ارسال گزارش سرهنگ جهانبانی به شاه در خصوص اقدامات عمرانی و آبادگری ملاقباد و اینکه توسط ملاقباد مکتب خانه،مسجد،حمام عمومی،باغات پر ثمر و آباد و ... در سی سخت ایجاد شده است،ایشان مشمول عفو گردید.رضاشاه به هریک از خوانین و کدخدایان یک قبضه تفنگ بعنوان هدیه وخلعت اهدا نمود. دراین میان ملاقباد سی سختی درخواست نمود تا به جای تفنگ دولت معلمی را همراه وی به سی سخت بفرستد تا در آنجا کلاس درس دایر کند.و بدینگونه اولین مدرسه دولتی در سال ۱۳۰۷ توسط ملاقباد  در سی سخت دایر شد. نخستین معلم این مدرسه که از تهران به همراه ملاقباد به سی سخت آمد فردی بود به نام رجبعلی مجیدی.

ملاقباد سی سختی

داستان جنگ این رادمرد آزاده ،مدبر و سیاستمدار با کریم خان بویراحمدی از فصول مهم و نیز درخشان زندگی ایشان می باشدکه به تفصیل در صفحات ۲۴۵ و ۲۴۶ و ۲۴۷ کتاب تاریخ سیاسی کهگیلویه،تالیف سید مصطفی تقوی مقدم ـآمده است.

پس از ایشان نوه پسری وی ملاعلی آقا نیک اقبالی کدخدای سی سخت گردید و اداره آن خطه را عهده دار شد.

ملاعلی آقا نیک اقبالی ,  کدخدای سی سخت

 ملا علی آقا نیک اقبالی ، کدخدای سی سخت

وبلاگ خط سوم این مظلب پیش از این در تاریخ شنبه، ٢۶ اسفند ۱۳۸۵ در وبلاگ قدیمی اینجانب (کرانه گمنام) منتشر گردیده بود.