فرهنگ و ادبیات 2 - شعر لری

بلال بلال : سوخته و کباب شده معنا می دهد و در ادبیات کلاسیک این قالب شعری را تغزل گویند. در نوع بویر احمدی این قالب شعری ﴿تفنگ﴾ سمبل و نماد می باشد. بلال بلال با حماسه آمیخته است و ترانه های صرفا عاشقانه نیز در این قالب دیده می شود.در بلال بلال تکرار ﴿ بلال بلال ﴾ در پایان هر بیت  ارتباط شعری را برقرار می کند.

داینی : این قالب شعری حالت حماسی داشته و شادمانه تر از بلال بلال است.داینی ها اشعار تک بیت اند و بیشتر در عروسی ها توسط مردان و زنان خوانده می شوند.در این قالب شعری بیشترین ارتباط شعری با جمله﴿ هی گل ﴾است.نیزبخش شور آخرین داینی ﴿ مستم مستم ﴾ نام دارد که در گویش محلی لری به  آن ﴿ مهسم مهسم ﴾ گفته می شود. در زیر نمونه هایی از این قالب شعری ذکر می گردد.

گو لا کــو  نا بالغه نـه وقت حالـــه                ئی دو شو ندیدمش تی خوم دوساله .

چه خشه سوار وابی بری و مالش               بوس کنی گلوپلش زر چشم کالش .

پهلله سرخی شلال سر بر گ شونت          تا پنج تیر چاک نبره کس نی بسونه .

سرو : این قالب همان سرود می باشدکه در عروسی ها و پیروزی های جنگی با صدای زیر و کشیده توسط زنان خوانه می شود.در این سرودهاز اشخاص مورد نظر بویژه عروس و داماد ویا اشخاص معروف نام برده  می شود.

وچویل تو بو مده مو و بو تو سیرم               موقع بودادنت مو گرمسیرم

شروه : آوازی است حزن انگیز و سوز ناک که در زمان مرگ و یا کشته شدن و از دست دادن عزیزان توسط زنان بر نعش مرده خوانده می شود ودر ضمن آن صفات و ویژگیهای فرد فوت شده با اندکی غلو بازگو میشود.

یار یار : ﴿ پی کلی یا سرکلی ﴾ : آواز و سرودی است حزن انگیز و حماسی و عاشقانه که حکایت از یأس و نومیدی دارد وبیشتر در تنهایی وموقع غروب خورشید به توسط مردان و با صدای بم خوانده می شود. این نوع سروده ملهم از مایه های آواز دشتی است.

علاوه برآنچه دربالا بیان شد دراین سامان﴿شاهنامه خوانی﴾و نیز خواندن ﴿خسرو شیرین﴾ نظامی  نیز مقبولیت دارند.شاهنامه را با آوازی حماسی،اندوه بار وبا صدای کشیده در مجالس میخوانند. به کتاب شاهنامه نام ﴿ هفت لشکر ﴾نیز اطلاق میشود.

وبلاگ کرانه گمناماین مطلب در تاریخ سه شنبه، 4 اردیبهشت 1386 در وبلاگ قدیمی اینجانب به نام (کرانه گمنام) منتشر گردیده بود.

/ 2 نظر / 13 بازدید
طرح سراسری ختم قرآن و صلوات

★★★ طرح سراسری ختم قرآن کریم و صلوات ویژه ماه مبارک رمضان ★★★ منتظر همراهی شما هستیم.با آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما در این ماه مبارک.

st

سلام وبلاگت عالیه. راستی یه سری به وبم بزن.نظر و لینک هم یادت نره.