دفاع از تاریخ - بخش سوم

وبلاگ خط سوممتن نوشتار و پاسخ آقای جهانگیر نیک اقبالی:

  1. "سابقه ی وجود مکتب خانه در استان کهگیلویه و بویر احمد خصوصا در شهرستان دنا به قرن 12 هجری شمسی بر می گردد. تا قبل از سال 1256 که مردم سی سخت در پیشور زندگی می کردند، سی سختی ها دارای مکتب خانه بودند و مکتب داران آن زمان، افرادی چون ملا محمد باقر از اهالی ابرکوه، ملا حسین سی سختی ، ملا قیصر سی سختی و... بوده اند و[مدتی بعد از آن] که مرحوم ملا قباد سی سختی در سال 1256 هجری شمسی مردم سی سخت را از پیشور به محل سی سخت کنونی که مرکز شهرستان دنا می باشد کوچاند و سی سخت را پایه گذاری نمود باز هم در سی سخت مکتب خانه تاسیس نمودند که تا اوایل دهه 1330 در جنب مدرسه ی دولتی مکتب دارانی همچون ملا فرجعلی، ملا حسین، ملا مهر علی، ملا ماشاءالله، ملا عین الله، ملا علی باباو... برای با سواد کردن بزرگسالان فعالیت داشته اند.وبلاگ خط سوم
  2. سابقه ی فرهنگی( تاسیس دبستان به سبک نوین) در استان و شهرستان دنا به همت و روشنفکری مرحوم ملا قباد نیک اقبال سی سختی به سال 1310 برمی گردد. اولین مدرسه ی دولتی به سبک نوین در این استان بنا به پیشنهاد و تقاضای ملا قباد نیک اقبال سی سختی از رضاشاه در سال 1310 به نام دبستان حافظ سی سخت تاسیس و رجبعلی مجیدی اولین معلم این دبستان بوده و تا سال 1320 شروع جنگ جهانی دوم معلمانی چون مجیدی، شید، اباباف، رضایی، میرزا محمد حسن فرد، خیراله صابری در این دبستان تدریس می نموده اند.
  3. زنده یاد خیراله صابری که از اولین کسانی است که از دبستان حافظ دانش آموخته شده اند در سال 1317 به استخدام فرهنگ و معارف استان خوزستان در آمده و در همان دبستان حافظ سی سخت به کارتدریس گمارده می شود.
  4. آقای برزو محمد حسینی که ایشان هم در زمره ی اولین گروه دانش آموختۀ از دبستان حافظ می باشند و چند سالی است که به افتخار باز نشستگی نایل شده ودر قید حیات هستند و در موطن خویش شهر سی سخت زندگی می کنند نیز در سال 1319 به استخدام فرهنگ در آمده و از آن سال به بعد در مدارس سعدی تل خسرو، ولی آباد نقاره خانه، آب شیرین دوگنبدان، بهبهان و...تدریس می نموده اند.
  5. زنده یاد دکتر محمود حسابی وزیر معارف دوران نخست وزیری دکتر محمد مصدق در  سال 31-1330 در بویراحمد علیا چند نفر از باسوادان محلی بویر احمد علیا را استخدام و هر کدام را در یکی از روستاهای بویراحمد به کار تدریس گماردند.
  6. دانشسرای عشایری فارس در سال تحصیلی 37-1336 به همت والای استاد علم و ادب، جناب آقای محمد بهمن بیگی در شیراز تاسیس می شود که پس از طی یک دوره ی فشرده کارآموزی معلمی یک ساله اولین گروه معلمان عشایری را(60 نفر) در سال 1337 به استخدام آموزش و پرورش درآورده وبه مناطق مختلف استان فارس من جمله بویراحمد و سی سخت که درآن زمان جزو استان فارس بوده، اعزام و مدارس جدید در روستاهای فاقد مدرسه تاسیس می شود.

 

/ 0 نظر / 54 بازدید